İçeriğe atla

Siyah Adet Kanı Nedir?

Siyah adet kanı nedir? Siyah akıntının ne anlama geldiğini açıklıyoruz

Noktalar, parçacıklar, pıhtılar ve çizgiler. Pembe, kahverengi, kırmızı ve her türlü renk arasında değişen tonlar. Hepimizin bildiği gibi, adet dönemleriyle ilgili olarak farklı durumların sınırı yoktur. Ancak Modibodi regl külotlarınızı kontrol ederken içinde siyah adet kanı fark ederseniz, biraz endişelenmiş hissedebilirsiniz.

Korkutucu olabilir, ancak size siyah adet kanının “genellikle” tamamen normal olduğunu söylemek için buradayız. Siyah kanın ortaya çıkmasına neden olabilecek pek çok sebep var ve biz de siyah adet kanının yaygın nedenlerinden bazılarını sizin için derledik.

Adet kanım neden siyah?

Regl Külotlarınızı yıkarken farklı türden şeyler görebiliriz ve siyah kan da bir istisna değildir. Kan vücudumuzda kalırken oksijene maruz kalma yoluyla oksitlenir ve kırmızıdan kahverengiye ve nihayetinde siyaha dönüşür.

Genellikle bu siyah akıntıyı adet döneminin başında veya sonunda görürsünüz, ancak herhangi bir zamanda da ortaya çıkabilir. Yine de endişelenmeyin. Siyah adet kanı, aşağıdaki nedenlerden dolayı doğal bir durumdur çünkü:

  • Adet dönemlerinin her biri farklılık gösterir. Kanın rengi adet süresince değişebilir.
  • Rahim iç tabakasının dökülmesi durduğunda kan akışı yavaşlar. Bu nedenle vajinal bölgeden geçmesi daha uzun sürer.
  • Eski regl dönemlerinize ait kan rahimde kalabilir ve sonraki dönemizde dışarı çıkar.

Bunlar, regl olan bir kişi olmanın bir parçasıdır. Düşük miktarda siyah regl kanı endişe edilecek bir durum değildir. Ancak çok miktarda ve/veya daha başka belirtiler fark ederseniz, başka nedenleri de araştırmanız gerekebilir.

Siyah adet kanının diğer nedenleri

Rahmin kan ve doku dökümünün biraz daha uzun sürmesi dışında, siyah adet kanı birkaç nedenle daha ortaya çıkabilir. İşte daha koyu akıntının arkasında yatan bazı yaygın nedenler:

  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
  • Endometriozis, PKOS ve diğer durumlar
  • Hormonlar
  • Yerleşme kanaması
  • Yabancı cisimler
  • Lohusalık
  • Rahim Ağzı (Serviks) kanseri

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Klamidya ve bel soğukluğu (genore) gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, kanın hızla bozunarak koyu renkte akıntıya dönüşmesine yol açabilir. Bir cinsel yolla bulaşan hastalık şüphesi varsa, ciddi durumlara, kısırlığa ve pelvik inflamatuar hastalığa neden olabileceğinden hemen kontrol ettirmek önemlidir.

Endometriozis (Çikolata Kisti), PKOS ve diğer durumlar

Siyah kan bazen rahim ve yumurtalıkları etkileyen endometriozis ve PKOS (Polikistik Over Sendromu) gibi durumların bir sonucu olabilir. Siyah adet kanı bazen kahve telvesine benzer ve endometriozisi olanlarda 7 güne kadar sürebilir.

Hormonlar

Hormonal değişiklikler vücudumuzda birçok şeye neden olabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hormonlar da siyah adet kanına yol açabilir. Tiroit problemleri, menopoz öncesi dönem ve aşırı rahim stresi kanın oksitlenmesine ve rahim iç tabakasında değişikliklere neden olabilir.

Yerleşme kanaması

Hamile olan kişilerin dörtte biri, embriyonun rahim iç tabakasına yerleşmesi sonucunda yerleşme kanamasını yaşayacaktır. Sadece çok az miktarda kan olduğu için vajinal bölgeden geçmesi daha uzun sürebilir, siyah adet kanı hamilelik belirtisi olabilir.

Yabancı cisimler

Unutulmuş veya sıkışmış tamponlar ve doğum kontrol araçları gibi yabancı cisimler, vajinada sıkışıp kalarak enfeksiyona neden olabilir. Bazen seks oyuncakları, prezervatifler ve diyafram gibi vajinal duvarı tahriş ederek siyah kan akıntısına neden olabilecek bir enfeksiyona yol açabilir.

Lohusalık

Doğum sonrası kanama ve vajinal akıntı, “Löşi” olarak adlandırılır ve doğumdan sonra 8 haftaya kadar devam edebilir. İlk 5 gün boyunca, kan çoğunlukla oksitlenir, bu nedenle siyah veya koyu kahverengi görünebilir.

Serviks (rahim ağzı) kanseri

Ne yazık ki, serviks kanserinin belirtileri her zaman ortaya çıkmayabilir. Bununla birlikte, düzensiz adet dönemleri ve cinsel ilişkiden sonra kanama gibi durumlar belirtiler arasında yer alabilir. Rahatsız edici semptomlar yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Doktora başvurma zamanı

Anlıyoruz, siyah adet kanını ve akıntısını görmek üzücü olabilir. Siyah adet kanı genellikle normal bir durum olsa da endişe yaratıyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Pelvik ağrı, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı, sulu akıntı veya hoş olmayan bir koku gibi diğer belirtilerle birlikte siyah kan görülmesi durumunda bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilemelisiniz. Aynı şekilde, siyah kanın daha da yoğunlaştığı veya 2 günden daha uzun sürdüğü durumlarda da doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Vücudunuzla iletişimde kal

Modibodi regl külotları, adet döneminizdeki değişiklikleri fark etmenizi ve vücudunuzla bağlantıda kalmanızı kolaylaştırır. Sızdırmaz iç çamaşırı seçeneklerine göz atın ve size en uygun olanı bulun.

 

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bu mail ile mevcut bir kayıt var.

Opsiyon seç

Back In Stock Notification
this is just a warning
Giriş yapın
Alışveriş Sepeti
0 Ürünler