İçeriğe atla

Vajina Sağlığı : Vajinanız size ne söylüyor?

Vajinaların çok gizemli olduğu söylenir... ama göründükleri kadar şifreli olmak zorunda değiller. Gerçek şu ki, konu kendi vajinamız olduğunda çoğumuz ciddi anlamda bilgi eksikliği yaşıyoruz. Sadece kendi bedeninizi tanıyarak öğrenebileceğiniz koca bir bilgi dünyası var. Bu nedenle, vajinanızdan notlar alarak kendi sağlık ve esenliğinizin zirvesinde kalmanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık. Hadi başlayalım!!

 

Akıntınız size ne söylüyor?

Vajinanızın iletişim kurduğu en gürültülü yollardan biri akıntıdır. Daha önce tuvalete oturduysanız ve iç çamaşırlarınıza yapışkan, kremsi bir salgı bulaştığını fark ettiyseniz, kendi vajinal akıntınıza yakından ve kişisel olarak yaklaşmışsınızdır. İlk başta bir sorun varmış gibi düşünebilirsiniz ancak vajinal akıntı tamamen normaldir ve vajinal sağlığın bir göstergesidir.

Serviks tarafından üretilen akıntı, adet döngünüzün neresinde olduğunuza, hamile olmanıza, CYBE veya enfeksiyon geçirmenize bağlı olarak olarak değişebilir.

Tipik akıntı berrak ila soluk beyaz veya sarıdır ve kıvamı genellikle adet döngünüz boyunca değişir. Sarımsı veya yeşil bir akıntı fark ederseniz ve buna kötü bir koku eşlik ediyorsa, en iyi seçeneğiniz bir doktora kontrol ettirmektir çünkü bu bir problem olduğunu gösteriyor olabilir.

Profesyonel ipucu: Akıntı bazen sizi rahatsız edebilir, bu yüzden Modibodi giyerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Akıntınız hafifse Hafif-Orta veya daha yoğunsa Orta-yoğun emicilikteki ürünlerimizi kullanabilirsiniz. Akıntınız nasıl olursa olsun, kendinizi güvende, ferah ve rahat hissedeceksiniz.

Modibodi Regl Külotlarını incelemek için tıklayınız....

 

Adet kanınızın rengi size ne söylüyor?

Vajinanızın iletişim kurmasının bir başka yolu da adet döngünüzdür. Genelde regl kanını kırmızı olarak düşünsek de, adet döngünüzün hangi aşamasında olduğunuza bağlı olarak, kanamanızın çok çeşitli renkleri olabilir. Renk yelpazesini bilmek önemlidir çünkü bazı tonlar size sağlığınız hakkında ipuçları verebilir.

Siyah veya kahverengi ise, genellikle rahminizi terk etmek üzere olan, içeride kalan eskimiş kana baktığınızı görürsünüz. Bu siyah veya kahverengi kana ağrı, koku veya kaşıntı eşlik etmedikçe endişelenmeyin. Kahverengi kan, lekelenmede veya adetinizin sonuna doğru çok yaygındır.

Koyu kırmızı adet kanınız var mı? Bunu muhtemelen sabah ilk uyandığınızda veya kanamanızın sonuna doğru göreceksiniz. Adetiniz yavaşladığında olur ve genellikle kanın o kadar taze olmadığının bir işaretidir.

Her ay adetinizin başında parlak kırmızı kan görülmesi yaygındır. Kanın taze ve hızlı aktığının sinyalini verir ve genellikle en yoğun akıntı günlerinize eşlik eder. Parlak kırmızı kanama, regl dönemlerinizin arasında oluyorsa bu endişe kaynağı olabilir, bunu aklınızda bulundurun.

Yoğun günlerinizde güvende, kuru ve rahat hissetmek için patentli teknolojimizi içeren Modibodi yoğun- gece boyu veya Maxi serimizi deneyin.

Modibodi Regl Külotlarını incelemek için tıklayınız....

Pembe veya turuncu regl kanı, regl döneminin başında veya sonunda gelebilir ve bu genellikle kanın servikal sıvıyla karıştığının bir işaretidir. Adet dönemleri arasında pembe lekelenme, düşük östrojen seviyelerine işaret edebilir. Bazen kokusu olan veya garip bir kıvama sahip turuncu kanın cinsel yolla bulaşan bir hastalığa işaret edebileceğini not etmek önemlidir.

Son olarak, gri regl kanı oldukça nadirdir ve en kısa zamanda bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Özellikle kaşıntı, ağrı, koku veya ateş yaşıyorsanız bir enfeksiyona işaret edebilir. 

Vajinanızın kokusu size ne anlatıyor?

Vajinalarımız bazen kokar - bu doğru. Çok sıcak, tropik bir iklimde yaşıyorsanız veya sıcak yaz günlerinin ortasındaysanız, vajina kokusu dikkatinizi çekebilir. Misk, ter, vajina-benzeri kokuların çoğu tamamen normaldir ve kokularımız döngümüz sırasında sıklıkla dalgalanır. Diyet, seks ve egzersiz de bunda rol oynayabilir. Ama bir koku ne zaman anormaldir?

'Kötü kokuyu' tarif etmek zor olsa da, içgüdüleriniz size vajinanızın kokusunda bir sorun olduğunu söylüyorsa, doktorunuzdan randevu alın. "Kötü" kokular bakteriyel vajinozu, mantar enfeksiyonlarını, CYBE'leri, sabuna karşı alerjik reaksiyonu ve nadir fakat ciddi vakalarda rahim ağzı veya vajina kanserini işaret edebilir. 

Vajinanızdaki ağrı size ne anlatıyor?

Vajinalar bazen ağrılı olabilir ama bu tamamen normal olduğu anlamına gelmez. Vajinanızın tahriş olduğunu, rahatsız olduğunu, kaşındığını veya şiştiğini fark ederseniz, orada bir şeyler olabilir. Vajinal ağrı, doğumdan sonra pelvik taban disfonksiyonundan da kaynaklanabilir.

Seks aniden acı verici mi gelmeye başladı? Bu dikkat edilmesi gereken başka bir sorundur ve hemen doktora gitmelisiniz.

Genel olarak kendinizi iyi dinlemeli ve mutlaka doktorunuzun önerdiği sıklıklarla kontrole gitmeyi atlamamalısınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bu mail ile mevcut bir kayıt var.

Opsiyon seç

Back In Stock Notification
this is just a warning
Giriş yapın
Alışveriş Sepeti
0 Ürünler